Marechal Foch

Mareshal Foch (tariasi Marš – šall – foš) yra mėlyna vynuogė, buvo pavadinta Prancūzijos maršalo Ferdinand Foch (1851-1929) garbei, kuris suvaidino svarbų vaidmenį derybose dėl paliaubų, nulėmusių Pirmojo pasaulinio karo pabaigą.

Viena atspariausių ligoms ir šalčiui veislių, žiemoja iki -30C šalčio, o rudenį sunoksta apie rugsėjo pabaigą. Išlaikė daugiau nei šimtmečio išbandymą ir vis dar populiari daugumoje šiaurinės vynuogininkystės šalių. Ankstyva ir labai atspari ligoms ir šalčiui veislė.

Vynas labai panašus į „sesutės“ Leon Millot veislės vynuogių vyną, tik šiek tiek lengvesnis ir ne tokios sodrios spalvos, neturi ryškių hibridinių aromatų. Vynai vaisiški, dažniausiai vyšnių ir kitų raudonų uogų skonio, sodrios spalvos. Labai tinka jaunam vynui gaminti. Primena burgundiškus Pinot Noir vynus. Tinka maišyti su Rondo veislės vynu. Reikia saugoti nuo paukščių.

Kilmė: (Vitis riparia) x Goldriesling, Prancūzija

Rondo

Rondo yra hibridinė mėlyna vynuogė, sukurta 1964 metais profesoriaus V. Kraus, iš buvusios tuometinės Čekoslovakijos. Šios veislės branduolį jis perdavė profesoriui Helmut Becker, dirbančiam Geisenheim tyrimų institute, Vokietijoje, dėl geresnių sąlygų tolimesniems tyrimams. Rondo vynuogės veislė oficialiai patvirtinti tik 1999 metais.

Labai derlinga, žiemoja iki -24 C šalčio, reikia saugoti nuo pavasarinių šalnų, nes anksti pradeda vegetaciją. Uogos tamsiai sodrios mėlynos spalvos, apvalios formos ir pakankamai didelės su stora odele. Uogų kekės vidutinio dydžio, reikia laiku nuimti derlių, nes pavėlavus uogos apdžiūsta ir pradeda kristi. Lapai pakankamai dideli, storos struktūros. Vynuogė atspari netikrai miltligei ir puviniui, bet neatspari tikrąjai miltligei.

Rondo vynai yra gilios, tamsiai raudonos spalvos su lengvu violetiniu atspalviu. Jie turi apibrėžtai turtingos ir mikštos išraiškos, linkę turėti daugiau pietinį charakterį. Vynuogių sulčių rūgštis pakankamai aukšta (iki 8 g/l), todėl vynai gali būti brandinami ąžuolo statinėse.Vynai trešnių, aviečių, miško uogų aromato su mėtų poskoniu, turintys gana daug gaivios rūgšties. Vieniems primena Merlot, kitiems – šiaurietiškus Pinot Noir vynuogių vynus. Apskritai, vynai yra pakankamai gerai vertinami.

Kilmė: Zaria severa x Saint Laurent, Vokietija

Regent

Regent yra hibridinė mėlyna vynuogė, sukurta 1967 metais profesoriaus habilituoto daktaro G. Alleweldt iš Geilweilerhof vynuogių veislininkystės instituto, Vokietijoje, bet tik 1995 metais buvo įregistruotas Vokietijos ir Europos vynuogių veislių klasifikatoriuje. Vokietijoje dėl savo labai aukštos kokybės klasifikuojama kaip Vitis vinifera, nors žinoma, kad ir maža dalimi, bet yra hibridinės veislės vynuogė. Net šaltame klimate išaugintų vynuogių vynai yra aukštos kokybės ir primena pietietiškus, ypač Ronos slėnio vynus.

Vynuogė gana atspari šalčiui (iki -26 C) ir labai atspari ligoms, sunoksta labai anksti (Lietuvoje apie rugsėjo vidurį), derlinga, sukurta auginti šiauriniame klimate. Uogos mažos, apvalios formos, sodriai mėlynos spalvos.

Vynai gerai subalansuoti, švelnių taninų, prinokusių vyšnių, slyvų, prieskonių aromato. Esant geriems metams, Regent vynas gali būti labai tamsiai sodrios raudonos spalvos su svetimu pietų klimato charakteriu, lyginama su viduržemio jūros regiono charakteriu. Mažinant derliaus kiekį, vynas gali būti brandinamas ąžuolo statinėse, todėl derliaus mažinimas yra patartinas.

Kilmė: Diana (Silvaner x Mueller-Thurgau ) x Chambourcin, Vokietija

 

LOUISE SWENSON

Sakoma, kad primena baltos burgundiškos vynuogės skonį, lengvai baltos spalvos, su subtiliu gėlių ir medaus aromatu.

Didelio atsparumo ligoms, vidutinio rūgštingumo, nereikalaujanti mažinti rūgšties vyno gamyboje. Pažymima, kad auganti net ir sausomis sąlygomis, sugeba gerai pasisavinti drėgmę, todėl gali augti smėlingoje dirvoje.

Labai atspari šalčiui, žiemoja iki -35 proc. laipsnių, vėlai sprogsta pumpurai taip apsisaugodami nuo pavasarinių šalnų.

Uogos apvalios formos, vidutinio dydžio, apie 3 gramus, visiškai subrendę būna geltonai-aukso spalvos. Uogos vidutinio saldumo, net ir ilgai palikus nokti ant medžio saldumas neviršinamas 20o Brix klampumo.

Minesotos universiteto sodininkystės tyrimų centre, ištirti duomenys parodė, kad ši LOUISE SWENSON veislė atspari juodajam puviniui, netikrajai miltligei, ir vidutinio atsparumo tikrąjai miltligei.

Kilmės šalis: JAV 1980 metais išveisė Švedų selekcininkas, pavadino žmonos vardu, labiau išvystyta 2001 metais.

Kilmė: Tarprūšinio hibrido (Vitis labrusca x Vitis riparia)

Phoenix

Kilmė: Ga-49-22 (Bacchus x Villard blanc), Vokietija

Sunokimas: ankstyva
Atsparumas šalčiui: -25 C
Atsparumas ligoms:

Netikroji miltligė: Labai atspari
Tikroji miltligė: Labai atspari
Pilkasis puvinys: Atspari

Poskiepiai: 125AA

Botaninis pavadinimas: Vitis vinifera „Phoenix“

Vidutinis cukraus kiekis uogose [Brix]: 17-18
Vidutinis rūgšties kiekis uogose [g/L]: 8.7

Aprašymas:

Phoenix (tariasi Feniks) yra balta vynuogės veislė, kurios Vynmedžio autorius, profesorius Gerhardt Angersbakh, iš Geilweilerhof vynuogių veislininkystės instituto, Vokietijoje, 1992 metais įtraukta į vynuogių rūšių sąrašą.

Balta vyninė vynuogė, vidutinio dydžio kekių geltonos spalvos, turinčios lengvo muskato aromato, uogos vidurkiu 1,5-2cm dydžio, galima surasti šiaurės vyndarystės vynuose.

Sunoksta anksti, rugsėjo viduryje, todėl puikiai tinkama Lietuvos klimatui. Šioms vynuogėms vieta turi būti saulėta iki lengvai krentančio šešėlio. Labai atspari tiek tikrąjai tiek netikrąjai miltligei. Tai vynuogė, kuri sparčiai auga, atspari dideliems vėjams ir grybinėms ligoms. Uogų kekės 2-ais, 3-iais metais būna 15 cm dydžio, labai kompaktiškos, galimas gausus derlius.

Įdomu tai, kad Phoenix yra klasifikuojama kaip Vitis Vinifera vynuogių šeimos veislė, nepaisant hibridinės sudėties veislės. Phoenix vynai yra gana aromatingi, su lengvo muskato savybėmis, šeivamedžio ar žoliniu aromatu.

Sodinukų kilmės šalis:

Vokietija, sertifikuota ir saugoma veislė, dauginimas draudžiamas!

Solaris

Solaris yra hibridinė balta vynuogė, 1975 metais sukurta Vokietijos Freiburgo vyno institute. Tai labiausiai tinkama auginti Lietuvoje balta vynuogė, skirta vynui pasigaminti, dėl to, kad prinokusi vynuogė išlaiko tinkamą cukraus ir rūgšties pusiausvyrą. Net ir sukaupdamos ypatingai daug cukraus, vynuogės išlaiko reikiamą rūgšties kiekį, reikalingą vynui gaminti, todėl vynai gerai subalansuoti. Lietuvoje net prastą vasarą sukaupia ne mažiau 22 g/100 ml cukraus.

Vynuogė pakankamai atspari ligoms, sunoksta anksčiausiai visų vyninių vynuogių. Vardas Solaris, kuris reiškia “saulė”, yra tinkamas, nes nes veislė paprastai auginama šiauriniuose regionuose su mažesniu saulės spindulių kiekiu.

Vynai dažniausiai gaminami sausi, kadangi vynuogė sukaupia pakankamai didelį natūralaus saldumo kiekį, gali būti gaminami ir pusiau saldūs ar saldūs vynai. Vyne jaučiamas ananasinio, tropinių vaisių, lazdyno riešutų aromatas.

Kilmė: Merzling x (Zaria Severa x Muscat Ottonel), Vokietija