Vynmedžių formavimas

GenėjimasVynmedžių genėjimas yra viena iš pagrindinių vynuogių priežiūros darbų. Vynmedžiai genimi kelis kartus per metus. Pirmus tris vynmedžio augimo metus vynmedžiai genimi, kad išgauti norimą būsimo vynmedžio formą, o vėliau, nuo ketvirtų metų tam, kad palaikyti optimalų derliaus skaičių, leidžiant vynmedžiui savo energiją maksimaliai skirti uogoms.

Vynmedžiai genimi sodo žirklėmis ir sodininko pjūkleliu (juo pjaunamos storesnės negu 3 cm šakos). Kirpimo žaizda turi būti kuo mažesnė ir lygesnė. Šalinant vienmečius ūglius, jie kerpami prie pat pagrindo, bet reikia stengtis nepažeisti daugiametės šakos medienos. Daugiametės šakos kerpamos paliekant 0,5 cm(genejimas1.jpg). Trumpinant vienmečius ūglius, pjūvis turėtų būti šiek tiek įstrižas, pjūvio plokštuma nukreipta nuo pumpuro

Pirmus metus vynmedis turi sustiprinti šaknų sistemą, todėl visą dėmesį skirkime būtent joms. Dažnai iš sodinukų išauga daugiau nei vienas ūglis, palikime du stipriausius kol jie dar maži, o kitus nuskabykime. Taip pat pirmus metus nepalikime vynuogių žiedų, nors ir labai norisi paragauti. Pirmaisiais metais nerekomenduojame trumpinti ūglius ir šalinti posūnius. Papildomi lapai bus naudingi auginant šaknis.

Antrus metus augančiam vynmedžiui geriausias metas žieminiam genėjimui yra kovas ar balandis. Kamienas „kraujuos“ , nebijokite jam nieko neatsitiks. Juo labiau, kad kraujuoja ir vynmedžiai kurie genimi sausio mėnesį. Sumedėjęs kamienas genimas norimam aukštyje pasirenkant nuo 60 iki 100 cm, taip kad prie pirmos eilės vielos pasiliktų 3 pumpurai.

Kamienas genimas pasiekus 8- 10 mm storį. Jeigu kamienas per plonas ar per trumpas, iš viso paliekame nuo apačios 1 ar 2 pumpurus ir pradedame auginti naują kamieną iš naujo.

Trečiais metais arba metais po kamieno suformavimo yra panaudojami ūgliai užaugę iš kamiene paliktų pumpurų iki aukščiau esančių vielos aukštų. Ties pirma viela paliekami ūgliai kurie toliau ir bus pagrindinis atsinaujinančių ūglių kamienas. Formuojant vienpetį kordoną paliekame vieną ūglį iš vieno šono, formuojant dvipetį kordoną paliekami ūgliai iš abiejų šonų. Apatiniai ūgliai būtinai nugenimi.

Jeigu norime suformuoti dar vieno aukšto vaisinę petį, paliekame vieną ūglį augti į viršų iki kol jis sumedės iki 8-10 mm, ir petį formuokite lygiai taip pat iš dviejų pumpurų prie aukščiau esančios vielos. 

Nuo ketvirtų metų reikia genėti pasirenkant vieną iš genėjimo būdų. Pateikiu grupavimą ne pagal vynmedžio formą, bet pagal genėjimo būdą.

Genėjimo būdai

Genėjimas grupuojamas į tris dalis:

Visi šie genėjimo būdai yra pasirinktini individualiai. Pasirinkite tokį kuris jums priimtinesnis, mielesnis jums patiems, nebijokite eksperimentuoti. Aš pasirinkau didelio kirpimo genėjimą, taip vynmedžiui paliekant tik du pernykščius ūglius. Patyrę vynininkai sako, kad optimaliausias vynuogių derlius gaunasi kasmet palikus ne daugiau nei 15 pumpurų ant vieno vynmedžio.

Vynmedžių tvirtinimas

Vynmedžių tvirtinimas turi būti pritaikytas jūsų pasirinktam auginimo tipui. Tvirtinimams patariu naudoti cinkuotą ar nerūdijančio plieno 2 mm vielą, tokia viela galima tvirtinti kas 5-6 metrus. Reikės ir vielos įtempėjo, replių ir vielos užtvirtinimo elementų. Pateikiu galimas vynuogių tvirtinimo formas:

Vynuogynui plyname lauke įrengti, reikės medinių arba metalinių statramsčių. Statramsčių užtenka 2.5 metrų ilgio, įleidžiant į žemę apie 70 cm ir virš žemės paliekant 1.8 metro. Tarp statramsčių turėtų būti nedidesnis nei 6 metrai tarptas. Iš vynmedžio eilės galų reikia įtvirtinti statramsčius.  Pirma vielos juosta tiesiama 50 cm aukštyje, vynmedžio kordono formavimui. Patartina apatinę vielą tiesti iš abiejų stulpo pusių, kad kamienas augtų tarp dviejų vielų. Sekantys aukštai tiesiami kas 60 cm. atitinkamai 1.1m, 1,7m, aukštyje.

Vynuogyno įrengimas

Tvirtinant prie sienos reikia iš anksto susiplanuoti kaip norėsite formuoti vynuoges, nes vynmedis auga lipdamas viela. Vielos tempiamos ne didesniais nei 50 cm tarpais. Daugiau planavimo pavyzdžių peteikiame:

 

Šiltnamyje auginamos pietų klimato vynuogės, kurioms reikia daug šilumos. Tokias vynuoges tvirtiname prie šiltnamio sienos ir stogo nutempiant vielas iki pat kraigo viršaus.

Arkos tipo formavimas. Tai pats seniausias žinomas vynmedžių formavimo būdas. Kai iš lankų yra išlenkiamos arkos, ir aplink jas apauga vynuogės. Taip auginamos vynuogės skinamos iš apačios. (Vynuogynas_arka1.jpg)

Tvoros apželdinimui taip pat reikia paruošti specialius tvirtinimus, kad vynuogės galėtų augti iki 1.8. metro aukščio. Vai gali būto V formos ar kvadratinis tvirtinimas. Šiam būdui reikės medinio ar metalinio rėmo, bei vielos ištemptos ne daugiau 50 cm tarpais.

Medžio formos auginimas. Taip auginamoms vynuogėms užtenka vieno stulpo ir guminio vynmedžio tvirtinimui.

Pavėsinė iš vynuogių įrengiama taip pat kaip ir arkos, vynuoges užleidžiant ant medinio rėmo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *